
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 3 V to 100 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 50 kHz to 1 MHz |
| Max Input Voltage | 65 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$2.46970
Ext.Price$2.46970
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.46970 | $2.46970 |
| 10 | $2.09798 | $20.97980 |
| 25 | $1.97112 | $49.27800 |
| 50 | $1.85193 | $92.59650 |
| 100 | $1.73995 | $173.99500 |
| 300 | $1.63474 | $490.42200 |
| 500 | $1.53590 | $767.95000 |
| 1000 | $1.48837 | $1488.37000 |
